MÖBLER / Stolar & Fåtöljer / Karmstolar 5806015
*
nr 580 6015
Karmstolar
1 par Funkis (Har enligt uppgift stått på Volvos kontor i Göteborg)
Utrop:
1.500 kr
Såld:
1.100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 27 april 2009
kl 16:00:00
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
16/4 20:13:30
1
1.000 kr
20/4 14:46:33
2
Vinnande bud
- Specialauktion
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet.
Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: karmstol karmstolar stol stolar
-
6028 Barstolar
8 st, "norma", Design: Altherr, Molina & Lievore f..//
Auktionen avslutas
idag
6 maj kl 20:14
-
5062 Bellmanstol
omkring 1800, Signerad NAS
Auktionen avslutas
idag
6 maj kl 18:54
-
5147 Clubfåtöljer
Chesterfield modell, klädd i brunt skinn. Bredd: 9..//
Auktionen avslutas
idag
6 maj kl 20:10
-
5394 Emmafåtöljer
ett par, 1890-tal
Auktionen avslutas
idag
6 maj kl 20:15
-
6171 Fåtölj
+ fotpall, BD-möbler, läder, fällbar
Auktionen avslutas
idag
6 maj kl 19:03
-
6172 Fåtölj
+ fotpall, BD-möbler, läder, fällbar
Auktionen avslutas
idag
6 maj kl 19:21
*
Karmstolar
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
nr 580 6015
Karmstolar
1 par Funkis (Har enligt uppgift stått på Volvos kontor i Göteborg)
Utrop: | 1.500 kr |
---|---|
Såld: | 1.100 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 27 april 2009 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
16/4 20:13:30 | 1 | 1.000 kr |
20/4 14:46:33 | 2 | Vinnande bud |
- Specialauktion
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod pÃ¥ 1920-talet parallellt med den mer överdÃ¥diga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet. Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: karmstol karmstolar stol stolar
-
6028 Barstolar
8 st, "norma", Design: Altherr, Molina & Lievore f..//
Auktionen avslutas
idag
6 maj kl 20:14 -
5062 Bellmanstol
omkring 1800, Signerad NAS
Auktionen avslutas
idag
6 maj kl 18:54 -
5147 Clubfåtöljer
Chesterfield modell, klädd i brunt skinn. Bredd: 9..//
Auktionen avslutas
idag
6 maj kl 20:10
-
5394 Emmafåtöljer
ett par, 1890-tal
Auktionen avslutas
idag
6 maj kl 20:15 -
6171 Fåtölj
+ fotpall, BD-möbler, läder, fällbar
Auktionen avslutas
idag
6 maj kl 19:03 -
6172 Fåtölj
+ fotpall, BD-möbler, läder, fällbar
Auktionen avslutas
idag
6 maj kl 19:21